رپورتاژ آگهی

چگونه پوست خود را مرطوب کنیم؟

خشکی پوست مشکلی است که بخش بزرگی از مردم را چه گهگاهی و چه مزمن تحت تاثیر قرار می دهد. یک روتین مرطوب کننده سالم بهترین دفاع در برابر این بیماری است. موثرترین روش های مرطوب کننده بر حفظ چربی طبیعی پوست بیش از هر چیز تمرکز دارد. از آنجایی که پوست شما بزرگ‌ترین عضو بدن شماست، برای حفظ سلامت آن، بهداشت را رعایت کنید.

انتخاب مرطوب کننده پوست

۱. نوع پوست خود را مشخص کنید.

قبل از اینکه بتوانید مرطوب کننده مناسب را انتخاب کنید، باید این را بدانید. برای تشخیص نوع پوست خود ابتدا صورت خود را بشویید و خشک کنید و یک ساعت صبر کنید. سپس، توجه داشته باشید که پوست شما چقدر خشک یا چرب است.

۲. انتخاب مرطوب کننده مناسب

انتخاب مرطوب کننده پوست

یک مرطوب کننده مناسب پیدا کنید. هنگامی که نوع پوست خود را شناختید، چند دسته اساسی وجود دارد که احتمالاً پوست شما در آن دسته قرار می گیرد. بیشتر پوست‌ها از «چرب» تا «خشک» و «طبیعی» بین این دو متغیر است. دو دسته اصلی دیگر «حساس» و «بالغ» هستند.

مرطوب‌کننده‌های پوست‌های خشک معمولاً بر پایه نفت یا روغن هستند.

پوست های چرب نیاز به یک مرطوب کننده مبتنی بر آب دارد. همچنین باید غیر کومدون زا باشد تا از مسدود شدن منافذ شما جلوگیری کند.

پوست معمولی همچنین به مرطوب‌کننده‌های مبتنی بر آب نیاز دارد، اما مرطوب‌کننده‌ای که حاوی مقداری روغن باشد، هرچند بسیار کمتر از نیاز پوست خشک.

پوست حساس به یک کرم مرطوب کننده پوست با خواص دارویی یا تسکین دهنده نیاز دارد. به دنبال مرطوب کننده هایی با بابونه یا آلوئه باشید، اما از آن هایی که دارای عطر، رنگ یا اسید هستند دوری کنید.

کره بدن را برای یک گزینه طبیعی و مبتنی بر روغن امتحان کنید.

۳. مشاوره پزشک متخصص

به ویژه اگر پوست خشک مزمنی دارید، برای دریافت نسخه به متخصص پوست مراجعه کنید. این کاملاً معمول است که پوست افراد ترکیبی از دسته های نوع پوست باشد. متخصص پوست شما می تواند یک مرطوب کننده متناسب با نیاز پوست شما تجویز کند. آنها همچنین می توانند روش های اضافی مراقبت از پوست را توصیه کنند.

درمان خشکی پوست

درمان خشکی پوست

۱. پوست خشک دارید؟

مشخص کنید که آیا پوست خشکی دارید یا خیر. آیا پوست شما بعد از حمام به خصوص سفت، ترک خورده، خارش یا زبری احساس می کند؟ برای افرادی که پوست روشن تری دارند، آیا پوست شما قرمزتر از حد معمول است؟ برای افرادی که پوست تیره تری دارند، آیا پوست شما خاکستری است یا خاکستری؟ اگر پوست شما به این روش ها آسیب می بیند، باید به مرطوب سازی توجه بیشتری داشته باشید تا روغن های طبیعی خود را بازیابی کنید.

۲. دوش گرفتن مناسب

مراقب باشید هنگام دوش گرفتن پوست خود را بیشتر خشک نکنید. در حمام را ببندید تا رطوبت اتاق حفظ شود و سریعتر و با دمای کمتر از حد معمول دوش بگیرید. از آنجایی که خشک کردن هوا باعث می شود پوست شما خشک تر از قبل شود، از حوله استفاده کنید. اما مطمئن شوید که به جای مالش، آن را پاک کنید. حمام را با استفاده از مرطوب کننده خود ادامه دهید.

۳. استفاده از بالم لب

در صورت لزوم از انواع بالم لب استفاده کنید. بالم لب یک بخش توصیه شده از یک روال مرطوب کننده روزانه است و به ویژه هنگام درمان پوست خشک استفاده از آن مهم است. از لیسیدن لب های خود که می تواند مشکل را تشدید کند خودداری کنید. بسیاری از بالم لب ها حاوی مواد محافظ در برابر آفتاب هستند که از پوست شما در حالت آسیب پذیر محافظت می کنند. اگر بالم لب جدید باعث واکنش نامطلوب مانند تورم، احساس سوزش یا قرمزی شد، محصول دیگری را امتحان کنید.

۴. محصولات مراقبت از پوست مناسب پوست شما

از استفاده از محصولات مراقبت از پوست معمولی خودداری کنید مگر اینکه برای پوستی ملایم فرموله شده باشند. برخی از نمونه های محصولات مراقبت از پوست خشن عبارتند از افترشیو یا ادکلن های حاوی الکل یا آلفا هیدروکسی اسید و صابون های دئودورانت. در حالی که پوست شما به طور معمول ممکن است به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا با عوارض جانبی منفی این محصولات مقابله کند، باید به خودتان فرصت دهید تا از پس آن برآیید. همچنین می‌توانید به خرید مواد شوینده مخصوص برای پوست‌های ملایم، حداقل در طول دوره درمان برای پوست‌های خشک، فکر کنید.

۵. استفاده از دستکش برای خشکی دستها

اگر پوست خشک روی دستان شما تأثیر می گذارد، دستکش بپوشید. این امر در زمستان به ویژه در دماهای بادی و زیر صفر اهمیت دارد. هنگام شستن ظروف از دستکش های لاستیکی یا مواد مشابه استفاده کنید، زیرا آب داغ و صابون باعث خشکی پوست می شوند. اطمینان حاصل کنید که در حین درمان پوست خشک، اگر آن ناحیه آسیب دیده است، به طور مرتب از یک لوسیون یا کرم مرطوب کننده به دستان خود استفاده کنید.

۶. از گرما دوری کنید

از منابع گرما دور بمانید و در طول درمان از مرطوب کننده استفاده کنید. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرمای خشک سریع ترین راه برای خشک کردن پوست شما است. در حالی که آتش کمپ ممکن است در دماهای سردتر سرگرم کننده باشد، مطمئن شوید که خیلی به منابع گرمای خشک مانند این نزدیک نباشید زیرا خشکی پوست شما را بدتر می کند. هنگامی که در داخل هستید، مطمئن شوید که از یک مرطوب کننده یا دستگاه مشابه برای حفظ رطوبت در هوا استفاده می کنید.

حفظ سلامت پوست

حفظ سلامت پوست

۱. انتخاب محصول شستشوی مناسب

یک شستشوی روزانه بدن متناسب با نوع پوست خود پیدا کنید. محصولات شستشوی بدن خوب معمولا حاوی روغن های ضروری مانند: روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن جوجوبا هستند که به حفظ رطوبت کمک می کنند. اگر می توانید، از مغازه هایی که در محصولات طبیعی تخصص دارند بازدید کنید یا برای توصیه ها با یک متخصص پوست مشورت کنید. از پاک کننده آرایش صورت حاوی الکل خودداری کنید زیرا آنها چربی طبیعی پوست را از بین می برند.

۲. بعد از حمام پوست خود را به درستی خشک کنید.

اگرچه بعید به نظر می رسد، اما دوش گرفتن می تواند پوست شما را خشک کند، مگر اینکه اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید. روش‌های درمان خشکی پوست برای نگهداری منظم در این ناحیه اعمال می‌شود: پوست خود را با حوله خشک کنید و مطمئن شوید که به جای مالش، لکه کنید. پس از آن، مرطوب کننده را در نواحی مستعد خشکی پوست یا در معرض هوای آزاد مانند دست ها و صورت قرار دهید.

۳. در مورد روش های اصلاح سالم تحقیق کنید

چه از تیغ برقی یا اصلاح مرطوب استفاده کنید. برای آقایان، قبل از اصلاح صورت خود را با استفاده از یک مرطوب کننده مخصوص قبل از اصلاح یا حوله مرطوب آبرسانی کنید. از استفاده از مومیایی‌کننده‌ها و لوسیون‌های حاوی الکل خودداری کنید، زیرا پوست شما را خشک می‌کند. برای افرادی که پاهای خود را اصلاح می کنند، حتماً از پاک کننده های مرطوب کننده در حمام برای آماده سازی پوست خود استفاده کنند.

۴. همراه داشتن مرطوب کننده دست و بدن

مرطوب کننده دست و بدن را در کیف خود نگه دارید. به یاد داشته باشید که این محصولات معمولاً کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. بسته به اینکه در کجای دنیا هستید، برخی از مرطوب کننده ها ممکن است برای محافظت از پوست شما در برابر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش نیاز به SPF بالایی داشته باشند. نگه داشتن مرطوب‌کننده در کیف به شما یادآوری می‌کند که پس از شستن دست‌ها، دست‌هایتان را مرطوب کنید.

۵. روتین مراقبت از پوست مناسب

یک روال برای مراقبت از پوست ایجاد کنید و به آن پایبند باشید. به یاد داشته باشید که بهترین درمان برای خشکی پوست پیشگیری است. اطمینان حاصل کنید که حتی زمانی که در سفر هستید برای مراقبت از پوست سالم برنامه ریزی می کنید. داشتن یک روتین همچنین به شما این امکان را می دهد که بهداشت را بدون توجه غیر ضروری به پوست خود انجام دهید.

۶. لایف استایل متناسب با پوست شما

سبک زندگی را انتخاب کنید که به نفع پوست شما باشد. چندین انتخاب سبک زندگی وجود دارد که می توانید انجام دهید که به پوست شما کمک می کند سالم و مرطوب بماند. اینجا چندتایی هستند:

با آب هیدراته بمانید. حداقل ۲٫۲ لیتر آب هر روز (اگر زن هستید) و ۳ لیتر (اگر مرد هستید) بنوشید.

سیگار نکش سیگار کشیدن پوست شما را سریع‌تر پیر می‌کند، بنابراین زودتر از آنچه که دارید چین و چروک ایجاد می‌کنید. تنها راه جلوگیری از آسیب پوستی ناشی از سیگار کشیدن، ترک سیگار است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا