رپورتاژ آگهی

بهترین روانشناس در کرج

برای انتخاب بهترین روانشناس در کرج، راه های مختلفی وجود دارد. قبل از مراجعه به روانشناس باید سعی کنید اطلاعات کافی در مورد جلسات مشاوره، فرد مشاور و ویژگی های یک مشاور خوب بدست آورید. به همین منظور در این مقاله سعی کردیم یک مشاور خوب در کرج را معرفی کنیم که دارای ویژگی های یک روانشناس خوب است و می تواند در زمینه های مختلف به شما کمک کند.

ویژگی های یک مشاور خوب

یک مشاور خوب باید در درجه اول قابل اعتماد باشد و شما در همان جلسه اول بتوانید احساس اعتماد به او داشته باشید. اما این احساس اعتماد خود ملزم به دارا بودن چند ویژگی دیگر است که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

گوش دادن فعال

در اولین قدم باید حس شنوایی مشاور به شما منتقل شود. اگر به هنگام صحبت شما، روانشناس این حس را به شما منتقل نکند که حرفای شما را به خوبی می شنود و درک می کند، مطمئنا احساس اعتماد از شما سلب خواهد شد. اینکه روانشناس به حرف شما گوش می دهد یا نه، علاوه بر چهره از سوال هایی که از شما خواهد پرسید مشخص می شود.

برقراری تماس فیزیکی

یکی از راه های دیگری که روانشناس می تواند برای احساس اعتماد مراجع انجام دهد، علاوه بر ارتباط کلامی، ارتباط فیزیکی است. از شروع ملاقات که با دست دادن صمیمانه شروع می شود تا ارتباط چشمی و دیگر حرکات زبان بدن در این موضوع موثر هستند.

مصاحبه و پرسش سؤال

در جلسات مشاوره نباید مکالمه به صورت یک طرفه باشد. مطمئنا در جلسه اول مراجعه کننده استرس و اضطراب دارد و شاید نتواند به خوبی احساسات خود را منتقل کند، به همین دلیل ممکن است به تمام سوالات روانشناس با بله و خیر پاسخ دهد. اما یک روانشناس خوب باید توانایی مصاحبه و پرسش و پاسخ را داشته باشد تا مراجعه کننده بتواند سوالات خود را مطرح کند و با بیان مشکلات خود، به قول معروف یخ جلسه را آب  کند.

بهترین روانشناس در کرج

انعکاس احساسات

یکی دیگر از مسائلی که می تواند در جلسات مشاوره به شناخت مراجعه کننده کمک کند، انعکاس احساسات از طرف مشاور است. در برابر گفتار و بیان مشکلات خاص مراجعه کننده، نباید بی تفاوت بود. اگر روانشناس نتواند حس همدردی را انعکاس دهد و بی تفاوت به صحبت های شخص مراجعه کننده گوش دهد، مراجع از این گفتار زده و پشیمان می شود.

همچنین گاهی اوقات بهتر است از بیان احساسات مشترک استفاده شود و روانشناس با یک خاطره یا تجربه مشترک از مراجعه کننده سوالات مرتبطی را بپرسد. به این شکل فرد مراجعه کننده خود را در این مشکل تنها نمی بیند و به راحتی می تواند به روانشناس اعتماد کند.

مهارت های بین فردی

مهارت های بین فردی یکی دیگر از ویژگی هایی است که می تواند اعتماد مراجع را از سمت روانشناس جلب کند. یک مشاور خوب باید بتواند با تکنیک های روانشناسی، در جلسه اول ارتباط خوبی با مراجعه کننده برقرار کند. مهارت های بین فردی از جمله هوش هیجانی، گفتار درمانی و زبان بدن مناسب است.

اعتماد

اعتماد سازی مهمترین اصل برای ارتباط با مراجع است. اگر روانشناس نتواند به خوبی اعتماد مراجع را جلب کند، مطمئنا در مسیر درمان به مشکل برخواهد خورد.اعتماد سازی از لحظه اولیه دیدار آغاز می شود و تا آخرین لحظات از جلسه ادامه دارد. ارتباط چشمی، نوع دست داد، نوع گوش دادن و واکنش به حرف های مراجعه کننده، همگی می توانند در کسب اعتماد موثر باشند.

امیدواری و خوش بینی

افرادی که احساس نیاز به مشاوره دارند، معمولا امید خود را در مورد مسائل مختلف و درمان مشکل خود از دست داده اند. به همین دلیل یکی از اقدامات مهم در طول درمان مراجع، ایجاد امید و انگیزه در فرد است. به قول معروف تا وقتی یک نفر خودش نخواهد، مشکل حل نخواهد شد. پس روانشناس باید امید و انگیزه را در فرد مراجعه کننده ایجاد کند، تا در قدم اول فرد خودش بخواهد که برای بهبودی اش تلاش کند.

البته این امیدواری نباید با شعارها و وعده های توخالی ایجاد شود. افرادی که به روانشناس مراجعه می کنند معمولا حساسیت های بالایی در مورد موضوعات مختلف دارند و اکثر به افراد اطراف و صحبت آنان بدبین هستند. از طریق حرف های روانشناس نباید این برداشت شود که فرد به دنبال نصیحت کردن است و یا فرد مراجع امر و نهی می شود. در این صورت فرد اعتماد کافی را به روانشناس نخواهد داشت و از تمام مسیر درمان زده خواهد شد.

در واقه ایجاد امیدواری باید به دور از کلیشه ها اتفاق بیوفتد، در غیر این صورت مراجعه کننده، صحبت های روانشناس را از روی ترحم برداشت می کند و شاید از روی لجبازی دیگر به سراغ روانشناس نرود.

آگاهی درباره فرهنگ های مختلف

امروزه با مهاجرت هایی که از شهرهای مختلف به سمت کرج اتفاق افتاده است، اقوام با فرهنگ های متفاوتی در استان البرز زندگی می کنند. یک روانشناس خوب که در کرج به فعالیت می پردازد، باید با اقوام مختلف و فرهنگ های متفاوت مردم ایران آشنا باشد. به قول معروف نمی توان برای همه یک نسخه تجویز کرد. روانشناس باید بتواند با توجه به فرهنگ و قوم هر فردی، صحبت های مورد نیاز را انجام دهد.

ویژگی های مشترک مراجعه کنندگان

مراجعه کنندگان به روانشناس معمولا دارای ویژگی های مشترکی هستند. اگر در بین اطرافیان خود فردی را می شناسید که تا به حال به روانشناس مراجعه کرده است، سعی کنید قبل از مراجعه به مشاور، با او مشورت کنید. مطمئنا قبل از جلسه اول استرس هایی در وجود شما خواهد بود که با مشورت و صحبت در مورد این موضوع می توانید از این استرس بکاهید. همچنین اگر با تجربیات مشابه خود و ویژگی های مشترک مراجعه کنندگان آشنا شوید، کمی از اضطراب شما کم می شود.

از سری ویژگی های مشترک مراجعه کنندگان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • آمادگی برای تغییر
  • احترام
  • خودآگاهی
  • خودافشاگری

روانشناس خوب در کرج

انتخاب یک روانشناس خوب در کرج کار سختی نیست و شما با یک جستجوی ساده می توانید مشاور خوبی را برای خود انتخاب کنید. یکی از بهترین مشاوران در کرج، دکتر فلانی است که می تواند با تجربه و علم خود در زمینه های مختلف به شما کمک کند. راه های ارتباطی با دکتر فلانی را در قسمت زیر می توانید ببینید:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۱۷۵۶۷ –  ۰۹۰۳۶۴۱۱۲۲۵

آدرس: کرج بلوار طالقانی شمالی روبروی گل رز کوچه نعمت اللهی پلاک ۱۰ واحد ۱۸ طبقه ۵

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا