گردشگری

اکسچنج استیودنت چیست و چه مزایایی دارد؟

اکسچنج استیودنت چیست و چه مزایایی دارد؟ اگر به فکر مهاجرت تحصیلی هستید و اطلاعات کافی درباره اعزان دانشجو به خارج از کشور ندارید این مطلب را مطالعه کنید.

اکسچنج استیودنت چیست و چه مزایایی دارد؟

یکی از ویژگی‌هایی که بسیاری از دانشگاه‌های مطرح دنیا امکان آن را برای دانشجویانشان فراهم می‌کنند، امکان تبادل با سایر دانشگاه‌های دنیا برای مدت مشخصی است. این فرآیند را تبادل دانشجو یا اکسچنج استیودنت می‌گویند. قراردادهای زیادی به منظور اکسچنج استیودنت میان دانشگاه‌های مختلف دنیا منعقد شده است.

بورسیه‌ی تحصیلی برای دانشجویان انتقالی

یکی از معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان انتقالی، بورسیه‌ی اراسموس پلاس است. این بورس تحصیلی با هدف سازمان‌دهی تبادل دانشجو میان دانشگاه‌های اروپا و سایر نقاط جهان به دانشجویان انتقالی اعطا می‌شود. با کمک این بورسیه‌ی تحصیلی می‌توانید مهارت‌های فرهنگی و زبانی خود را تقویت نموده و وارد بازار کار شوید.

مدت زمانی که شما می‌توانید در خارج از کشور به کمک این بورسیه تحصیل کنید، حداقل ۳ ماه و حداکثر ۱۲ ماه است. از جمله شرایط عمومی که برای دریافت این بورسیه به آن‌ها نیازمندید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. ثبت‌نام در یکی از مراکز آموزش عالی که در دانشگاه‌ تهران به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گیرد.
  2. امضا قرارداد تفاهم همکاری و تبادل دانشجویی اراسموس پلاس بین دانشگاه مبدأ و مقصد.
  3. در رابطه باپردیس‌ها و دانشکده‌ها نیز می‌توانید به مشاور بین‌الملل پردیس یا دانشکده خود مراجعه و از قوانین دقیق آن مطلع شوید.

اکسچنج استیودنت در آلمان چگونه است؟

کشور آلمان به دلیل بالا بودن کیفیت آموزشی بر اساس استانداردهای جهانی، بالا بودن رفاه در زندگی، پیشتاز بودن در حوزه‌ی صنعتی، پایین بودن نرخ بیکاری و بسیاری از دلایل دیگر مقصد مهاجرتی بسیاری از دانشجویان است. دانشجویان زیادی از سراسر دنیا با هدف بهره‌مندی از این امکانات رفاهی به آلمان مهاجرت می‌کنند و به علت ناآگاهی از برخی مسائل مربوط به مهاجرت تحصیلی، مجبور به اقدام برای اکسچنج استیودنت در آلمان می‌شوند.

از مهم‌ترین علل این موضوع می‌توان به اجباری بودن زبان آلمانی در برخی از رشته‌ها اشاره کرد. دانشجویان با فکر اینکه می‌توانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند برای رشته‌ی مورد نظر اپلای می‌کنند و پس از مهاجرت به آلمان دچار مشکل می‌شوند. دومین علتی که دانشجویان را مجبور به اکسچنج استیودنت در آلمان می‌کند، هزینه‌های زندگی و یا هزینه‌های تحصیلی است که در مؤسسات خصوصی از دانشجویان مطالبه می‌شود. این دانشجویان با این خیال که بدون شک می‌توانند از بورسیه‌‌های تحصیلی استفاده کنند، برای یک دانشگاه در آلمان اپلای می‌کنند اما بعد از مهاجرت تحصیلی متوجه می‌شوند که واجد شرایط دریافت این بورسیه‌ها نیستند.

شرایط موردنیاز برای اکسچنج استیودنت در آلمان:

مهم‌ترین هدف اکسچنج استیودنت در آلمان، کمک به تأمین نیروهای انسانی متخصص و متعهد موردنیاز این کشور است. کشور آلمان برای اینکه بتواند نیروی کار خود را با آگاهی به نوآوری‌های علمی منطبق بر تجربیات علمی و تخصصی پرورش دهد، اقدامات زیادی انجام داده است. یکی از این اقدامات بهینه‌سازی شرایط اعزام دانشجو می‌باشد.

برای اعزام دانشجو به آلمان، شما نیازمند دریافت نامه‌ی پذیرش از طرف دانشگاه مورد نظر هستید. سپس با پرداخت بیعانه‌ای برای شهریه دانشگاه، می‌توانید ثبت‌نام اولیه خود را انجام دهید. از دیگر شرایط موردنیاز برای انتقال به دانشگاه‌های آلمان عبارت‌اند از:

  1. پاسپورت معتبر.
  2. سطح سواد کافی.
  3. رزومه‌ی علمی قابل قبول دانشگاه.
  4. مدرک زبان مناسب با رشته‌ی تحصیلی و دانشگاه مورد نظر.
  5. در ستیزه نبودن اعتقادات دینی شما با کشور مقصد.
  6. عدم وابستگی به احزاب.
  7. عدم سوءپیشینه کیفری.

شرایط اعزام دانشجو به خارج از کشور

تعداد متقاضیان تحصیل در خارج از کشور روز به روز در حال افزایش است. اعزام دانشجو به خارج از کشور این روز‌ها توسط موسسات و شرکت‌های زیادی انجام می‌شود، اما گاهی اوقات روند کار با مشکلات و موانعی مواجه می‌شود که متقاضی را از هدف خود منصرف می‌کند. انتخاب موسسه مناسب اعزام دانشجو می‌تواند این مسیر را هموارتر کند. اعزام دانشجو با توجه به دانشگاه مورد نظر و کشور‌های مختلف هزینه متغیری دارد. یکی از موسسات معتبر برای مهاجرت تحصیلی موسسه اعزام دانشجو است که با گروهی فعال و حرفه‌ای در این زمینه همکاری می‌کند.

در مورد اعزام دانشجو

با توسعه سریع آموزش بین‌المللی، دانشجویان بیشتری به دنبال تحصیلات عالی در کشور‌های خارجی هستند و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی اکنون به تحصیل در خارج از کشور به عنوان پله‌ای برای اقامت دائم در کشور فکر می‌کنند. این روز‌ها موسسات زیادی در زمینه اعزام دانشجو فعال هستند.
در دوره استعمار، بیشتر جریان دانشجویی از مستعمرات به پایتخت‌های جهان می‌آمد. دولت‌های امپراتوری مسیری را برای شهروندان منتخب برای ادامه تحصیلات عالی فراهم کردند.
مفهوم تحصیل در خارج از کشور بر این فرض استوار بود که فارغ التحصیلان زمانی که مهارت‌های خود را توسعه دادند و ارزش‌های حاکمان استعماری را جذب کردند، برای خدمت به وطن خود بازگردند.
دوران جنگ سرد تأثیر قابل توجهی بر کمک‌های خارجی و بودجه دانشجویان خارج از کشور داشت. سیاست توزیع دانش علمی و به اشتراک‌گذاری پیشرفت صنعتی با کشور‌های در حال توسعه نیازمند کمک موسسات آموزش عالی بود.
قابل ذکر است که رقبای جنگ سرد بودجه برنامه‌های تحصیل در خارج از کشور را تأمین کردند و برای جذب دانشجویان از کشور‌های در حال توسعه با یکدیگر رقابت کردند.

بهترین موسسات برای اعزام دانشجو به خارج از کشور

بسیاری از افراد تصور دارند که تمامی موسسات مهاجرتی مانند موسسه اعزام دانشجو معتبر است، درصورتی که اینگونه نیست.
دانشجویان ایرانی موفق و علاقمند در واقع متقاضیان اصلی تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات علمی خارج از کشور هستند. تعداد قابل توجهی از دانشجویان متقاضی تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری و حتی فوق دکتری به موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور مراجعه می‌کنند.
بسیاری از دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در برخی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا مانند سوئد، آلمان، آمریکا و کانادا هستند که از طریق موسسه اعزام دانشجو اقدام به مهاجرت به خارج از کشور کرده‌اند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا